niebieskie auto

Jak dbać o lakier samochodu?

Brudne nawierzchnie, remonty czy promienie UV mogą negatywnie wpływać na stan lakieru i karoserii, dlatego warto pamiętać, aby dbać o nie przez cały rok, niezależnie od warunków. Jak możesz zrobić to we własnym zakresie? Sprawdź nasze wskazówki.

Co wpływa na stan lakieru samochodowego?

  • Warunki atmosferyczne – opady, promienie słoneczne, zmiana temperatury itp.
  • Sól i środki chemiczne stosowane do odśnieżania.
  • Stan dróg i remonty – lakier samochodowy może zostać uszkodzony m.in. przez małe kamyki wyrzucane spod kół. 

Niekorzystny wpływ mają również ptasie odchody czy piasek. Ponadto – podczas użytkowania auta – na lakierze mogą pojawić się rysy lub jego kolor może zmatowić, to również wpływa na jego żywotność. 

Jak dbać o lakier samochodu?

Lakier wpływa na wygląd auta, ale również zabezpiecza karoserię przed czynnikami zewnętrznymi, które mogą powodować korozję czy zadrapania, dlatego ważne jest odpowiednie dbanie o jego stan. Jak skutecznie to zrobić? 

Systematyczne mycie auta

Przede wszystkim ważne jest utrzymanie dobrego stanu lakieru samochodu od momentu zakupu auta. Najprostszym sposobem na to jest systematyczne mycie i dokładne pozbywanie się zabrudzeń. Zimą dodatkowo należy wyczyścić sól drogową spod podwozia.

Jeżeli masz taką możliwość, wybierz mycie ręczne. Możesz skorzystać z pomocy fachowców lub umyć auto samodzielnie, stosując do tego specjalistyczne środki, dedykowane do mycia i pielęgnacji karoserii auta. Myjnie automatyczne nie są tak dokładne i mogą pozostawiać większe zabrudzenia. 

Woskowanie lakieru

Po umyciu auta, możesz także skorzystać z woskowania na gorąco. Dzięki temu na lakierze tworzy się powłoka ochronna. Jednak jest to jedynie chwilowe i nietrwałe rozwiązanie.

Lepsze zabezpieczenie stanowi wosk nakładany i polerowany ręcznie. Należy rozprowadzać go na idealnie wyczyszczony samochód, zaczynając od dachu. Trzeba pamiętać przy tym, aby nakładać cienkie warstwy, ponieważ łatwiej jest go wtedy wypolerować. Można do tego użyć np. bawełnianej ściereczki, która nie zostawia smug. 

Konserwacja lakieru samochodowego

Warto co jakiś czas przeprowadzić zabieg konserwacyjny lakieru (np. przy użyciu ceramiki czy wosku). Dzięki temu dłużej można utrzymać jego kolor w niezmiennym stanie i bez zmatowień. Konserwacja chroni także przed powstawaniem drobnych rys czy korozji, dzięki czemu możesz uniknąć kosztownych napraw. 

Pomoc profesjonalisty

Jeżeli miałeś stłuczkę lub twój lakier uległ uszkodzeniu i wymaga pomocy profesjonalisty, skontaktuj się z nami. Nasz warsztat świadczy pełen zakres usług lakierniczych. Naprawiamy auta zarówno z lekkimi zarysowaniami, jak i z większymi wadami karoserii. 

Jeśli potrzebujesz wyceny szkód lakierniczych, skontaktuj się z nami lub umów się na wizytę w Auto Adra pod numerem: 607-685-444.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now ButtonTelefon