auto na lawecie

Kiedy należy wezwać lawetę? – najważniejsze informacje

Według statystyk policji w 2020 roku doszło do ponad 23 tys. wypadków na polskich drogach. Nawet przy niewielkich stłuczkach, Twój pojazd może nie nadawać się do dalszej jazdy. W takiej sytuacji należy wezwać pomoc drogową. Kiedy dokładnie musisz skorzystać z lawety? 

Może to być konieczne nie tylko w przypadku wypadków, ale także jeżeli Twoje auto jest unieruchomione lub przepisy nie pozwalają na dopuszczenie go do ruchu. Przeczytaj poniżej, jakie są to sytuacje. 

Pomoc lawety – kiedy jest niezbędna?

Brak tablicy rejestracyjnej

Według obowiązujących przepisów do ruchu nie powinien być dopuszczony samochód, który nie ma tablic rejestracyjnych. Dotyczy to również pojazdów z poluzowanymi rejestracjami, które grożą odpadnięciem. 

Uszkodzone światła 

Zgodnie z ustawą, jazda autem jest także nielegalna, jeżeli uszkodzone są światła. Policja może zabrać Twój dowód rejestracyjny zaraz po stłuczce, a na miejsce musisz wezwać lawetę, która zawiezie pojazd do warsztatu. 

Obluzowanie zderzaka

Po polskich drogach nie można się poruszać autem z poluzowanym i uszkodzonym zderzakiem, który w trakcie jazdy może odpaść. Taka sytuacja stwarza zagrożenie dla innych uczestników ruchu i niezbędne jest skorzystanie z usług firmy dysponującej lawetą. 

Niesprawny układ kierowniczy lub hamulce

Dalsza podróż autem lub holowanie samochodu jest także niemożliwe, jeżeli niesprawny jest układ kierowniczy lub hamulcowy. W takim przypadku niezbędne jest przetransportowanie samochodu lawetą bezpośrednio do warsztatu. 

układ kierowniczy

Inne przypadki, kiedy potrzebna jest pomoc lawety:

  1. Konieczne jest przetransportowanie auta posiadającego permanentny napęd na obie osie.
  2. Jeżeli w aucie z zawieszeniem hydropneumatycznym lub pneumatycznym doszło do awarii silnika.
  3. Jeżeli uszkodzeniu uległ samochód z automatyczną skrzynią biegów nie zaleca się holowanie, a transport na lawecie.
  4. Unieruchomiony pojazd wyposażony jest w napęd hybrydowy bądź elektryczny.
  5. Auto zostało uszkodzone na autostradzie, gdzie zabronione jest holowanie. 

Ile kosztuje transport na lawecie?

Koszt transportu lawetą może zależeć od dwóch czynników: liczby km do pokonania i odległości, którą należy przejechać, czy trudności zlecenia. W celu ustalenia konkretnej stawki, skontaktuj się z wybraną firmą. 

Jeżeli Twój samochód nie jest jezdny lub został uszkodzony – skontaktuj się z nami. Zapewniamy bezgotówkową obsługę szkód z OC oraz samochód zastępczy na technologiczny lub całkowity czas naprawy.

Jesteśmy doświadczonym warsztatem samochodowym i świadczymy usługi z zakresu blacharstwa, lakiernictwa samochodowego czy spawania plastiku, zapewniając kompleksową usługę po wypadku.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now ButtonTelefon