„Jak przygotować auto przed mrozami?”

Zima, zima, zima. Jedni ją uwielbiają, inni tęsknią za upałami. Jednak niezależnie od naszych uczuć wszyscy kierowcy powinni się do zimy przygotować. Większość nas zwleka, bo mimo, że już grudzień to temperatury są jeszcze znośne. Jednak od kilku dni rano już coraz bardziej czuć przymrozek. Nie czekajmy dłużej! Co możemy zrobić żeby trochę umilić poranki?

Płyn do spryskiwaczy! Tak wiem, oczywista sprawa, ale czy każdy z was już go wymienił? Jest to istotne z dwóch powodów. Po pierwsze pryskając nim zamarzniętą szybę szybciej usuniemy  z niej szron czy lód. Czy to nie przyjemniejsze niż trzymanie w czerwonej od zimna ręce skrobaczki? Nie jest to idealne rozwiązanie dla naszych wycieraczek, ale przy cienkiej warstwie można spokojnie działać. Nim wycieraczka ruszy, płyn zdąży rozpuścić lód. Druga kwestia ma związek z fizyką. Ciecze mają to do siebie, że w niskich temperaturach zwiększają swoją objętość – oznacza o tyle, że letni płyn do spryskiwaczy w pompce  rurkach może je najzwyczajniej w świecie rozsadzić. Po zmianie na płynu na zimowy warto włączyć spryskiwacze na chwilę żeby pozbyć się letniego z układu. Po trzecie i chyba najważniejsze – gdy szyba będzie brudna, w czasie jazdy będzie wam to przeszkadzało i polejecie ją letnim płynem… daleko nie zajedziecie. Widoczność zerowa, należy zatrzymać samochód i oskrobać szybę z zamarzniętej cieczy.

Zmieniłeś płyn? Fajnie! Nie musisz się już martwić spryskiwaczami. Idziesz rano do auta, mróz szczypie ci policzki, ale nic to. Jeszcze kilka minut i będziesz siedział w ciepłym samochodzie popijając ulubioną kawę. Otwierasz samochód z centralnego,  ciągniesz za klamkę i… nic. Ciągniesz raz jeszcze, ale efekt ten sam. Co się wydarzyło?  O nie! Drzwi przymarzły i za nic nie chcą się otworzyć. Po kilku szarpnięciach albo się otworzą albo urwiesz klamkę. Co możesz zrobić żeby tego uniknąć? Sposób jest wręcz banalny. Wszystkie gumowe uszczelki w drzwiach i klapie bagażnika należy natłuścić. Możesz do tego wykorzystać zwykły spray do kokpitów lub opon. Wszystkie tłuste preparaty do czyszczenia gum i plastików  świetnie się nadają. Przy okazji możesz odświeżyć wnętrze swojego samochodu – droga do pracy czy na uczelnię będzie dwa razy przyjemniejsza.

Teraz z pewnością jesteś świetnie przygotowany! Pewnym krokiem podchodzisz do samochodu, wkładasz kluczyk do zamka i wkładasz i wkładasz. Nie wchodzi! Moment, to z pewnością twój samochód, twój kluczyk, ale nie działa… No tak, zamek zamarzł. Wziąłeś ze sobą odmrażacz? Nie? Więc, wróć po niego do domu, a jeśli nie masz tego małego sprayu to po raz ostatni podgrzej klucz zapalniczką i otwórz samochód, ale w drodze do prac kup odmrażacz na stacji benzynowej i nie zapomnij go jutro zabrać.

Żebyś jutro mógł normalnie pojechać do pracy podpowiem Ci jeszcze, że możesz wyczyścić klemy od akumulatora. Gdy będą dobrze przewodziły prąd samochód łatwiej odpali. Sprawdź też świece u mechanika, unikniesz biegania po sąsiadach z kablami.

Nie wiem czy jest sens wspominać o oponach, bo z pewnością już je wymieniłeś na zimowe. Nie? Więc weź telefon, zadzwoń do swojego mechanika/wulkanizatora/kogokolwiek kto to robi i umów się na zmianę. Dlaczego to takie ważne? Mieszanka gumowa letnich opon robi się zimą zbyt twarda i nie reaguje poprawnie na polecenia kierowcy. Odwrotna sytuacja jest gdy latem jeździmy na zimowkach – mieszanka jest zbyt miękka. Więc gdy temperatura spada w okolice zera stopni Celsjusza nasze nowe letnie opony nie dość, że się zniszczą to jeszcze nie spełnią swojej funkcji.

Warto też upewnić się czy w bagażniku mamy skrobaczkę i miotełkę. Nic tak nie psuje humoru z rana jak gruba warstwa śniegu na dachu i brak osprzętu. Można próbować go zebrać rękami, a szybę oskrobać kartą płatniczą, ale osobiście myślę, że to niezbyt przyjemne. Kartą lepiej zapłacić za gorącą kawę, która nas rozgrzeje.

Masz jeszcze jakieś sposoby na ułatwienie poranków przy samochodzie? Koniecznie napisz o tym w komentarzu! Dzięki temu sprawisz, że mniej ludzi będzie szczękać zębami i wściekać się próbując pojechać gdziekolwiek.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Call Now ButtonTelefon
pl_PLPolish